You are here

MAVM Rasadnik

Mesto: 
Address: 
Vase Pelagića 1
Brendovi: 

DUD

Zrele, vrlo slatke i aromatične, bele ili tamnoljubičaste dudinje jedu se sveže, prerađene ili osušene. Osušene dudinje mogu da zamene šecer i zbog toga ih melju i dodaju testu pri izradi slatkiša. Od dudinja izrađuju sokove, kompote, slatka, žele, sirupe i dr.
Rakija od dudinja - Laloška ljuta, vekovima je jedno od etno obeležja vojvođanske ravnice.

SMOKVA

U životu svih starih naroda suptropskih krajeva, od Avganistana preko Sredozemlja do Kanarskih ostrva, sveži i suvi plod smokve bio je izvor mnogih blagodati ljudskog življenja. Brojne su i vrlo zanimljive legende o moći i snazi nadahnutoj drvetom smokve. Kao hranljivo i lekovito voće, smokva je bila poznata čak i pre 4000 godina u Mesopotamiji.U mnogim orijentalnim zemljama smatra se simbolom plodnosti i razmnožavanja. Smokvini plodovi, sveži ili sušeni, hranljivi su i energetski vrlo vredni. Smokva obnavlja organizam nakon duže bolesti i telu pruža novi elan i snagu. Smokva sadrži važne vitamine B-grupe, vitamin C i beta-karoten. Od minerala sadrži kalcijum, kalijum, magnezijum, fosfor, gvožđe i bakar. Količina magnezijuma u suvim plodovima je tri puta veća nego u svežim. Zato su suve smokve važan izvor ovog minerala neophodnog za mišiće, krvne sudove i nervne ćelije.

ARONIJA

Crnoplodna Aronija (Aronia Melanocarpa L.) je dospela u Evropu iz istočnog dela Severne Amerike. U Evropi je aronija privukla pažnju pre svega zbog svoje lepote, jer su njeni beli cvetovi, koji se otvaraju u mesecu martu, jedni od najlepših cvetova naših grmolikih biljaka. Posebno čudesni su jesensko obojeni listovi aronije, koji žare u posebnoj crvenoj boji. Zato je 1972. godine crnoplodna Aronija primila nagradu Kraljevskog vrtlarskog udruženja u Engleskoj.
Žbunasta je voćka, a podnosi i do -30°C. Bogata je vitaminom C, a sadrži i vitamine B2, B9 i E. Rađa u grozdićima po 20-ak bobica prečnika oko 1 cm. Od plodova se pravi veoma kvalitetan osvežavajući sok rubin boje, visokih lekovitih svojstava. Zreli plodovi crnoplodne aronije ostaju na biljci, ne opadaju i ne kvare se, pa zato možemo branje plodova produžiti i na dva meseca. Otpornost na bolesti omogućavaju gajenje ove biljke bez hemijske zaštite.

Lekovita svojstva i primena plodova aronije

* GLAVA - poboljšava cirkulaciju krvi u krvnim sudovima glave te pomaže kod glavobolje i migrene.
* ENDOKRINE ŽLEZDE - pospešuje bolji rad štitne žlezde, poboljšava i reguliše izlučivanje njenih hormona.
* KRV I KRVNI SUDOVI - čisti krv , pospešuje cirkulaciju krvi, smanjuje previsok krvni pritisak, smanjuje količinu šećera u krvi te pomaže kod ateroskleroze, upale vena i proširenih vena.
* ŽELUDAC - smiruje grčeve i bolove želuca, smiruje upalu sluzokože želuca, te pomaže kod čira na želucu i želučane nervoze.
* CREVA - smiruje grčeve i bolove creva, smiruje upalu sluznice creva i zaustavlja prolive.
* JETRA I ŽUČ - pospešuje bolji rad jetre i izlučivanje žuči, pomaže jetri da neutrališe štetne materije, te pomaže kod bolesne i oštećene jetre, kod upale žučne kese i žučnih kanala, žutice, žučnog peska i žučnih kamenaca.

Osim soka i čaja iz ovih dragocenih plodova mogu se pripremati ukusne marmelade, kompoti, voćne kaše, želeji, sirupi, sokovi i razne voćne poslastice, a kod mešanja sa drugim voćem ostvarujemo bogatu aromu i lepu tamnu boju. Zreli, slatkasto kiselkasti i pomalo trpki plodovi aronije mogu se jesti sveži bez ograničenja.